• 2024-swiety-krzyz-spotkanie-mi.jpg
14 września

III Ogólnopolskie Spotkanie "Rycerstwo Niepokalanej u stóp Krzyża"

Święty Krzyż, 14 września 2024

DZIEŃ ODPUSTU

Bazylika Mniejsza pw. Trójcy Świętej i Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego – kościół świętokrzyskiego opactwa i sanktuarium na Świętym Krzyżu w Górach Świętokrzyskich

Stowarzyszenie "Rycerstwo Niepokalanej" w Polsce, 14 września 2024 - w dzień odpustu Podwyższenia Krzyża Świętego w sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu - przeżywało III Ogólnopolskie Spotkanie "Rycerstwo Niepokalanej u Stóp Krzyża".

Rycerze Niepokalanej wraz z kapłanami, opiekunami MI od morza do Tatr, od Augustowa, Sokółki, Białegostoku, Bełchatowa, z Łodzi do Krakowa, z Warszawy, Niepokalanowa, z Kielc, Starachowic, Sandomierza, Wrocławia i Poznania, nie zawiedli Bolesnej Matki "u Stóp Jej Syna", nie wystraszyła ich pogoda, wzorem Maksymiliana stanęli na wysokości obranego celu, jakim był Święty Krzyż. Któż, jak nie Bóg, oczekuje od nas zaufania, wzajemności i optymistycznych słów zachęty dla wątpiących, aby pomimo uciążliwości realizować rycerskie przesłanie miłości.

Superior Klasztoru na Świętym Krzyżu o. Rafał Kupczak OMI przywitał wszystkich kapłanów, rycerzy Niepokalanej z opiekunami MI, pielgrzymów, w sposób szczególny Prezesa Narodowego MI o. Ryszarda M. Żubera OFMConv oraz franciszkanów o. Pawła Warchoła z Warszawy, gwardiana z Łodzi o. Mariusza Słowika - głoszących na Mszach św. o godz. 8, 10, 15 i 17 homilie z bogatym przesłaniem miłości płynącej z Krzyża Chrystusa dla zbawienia świata, Jego miłosierdzia i boleści Matki. O. Ryszard podkreślił o naszej, widocznej przynależności do Jezusa i Niepokalanej, w tym szczególnym miejscu "u stóp Krzyża", a św. Maksymiliana M. Kolbego jako patrona w tych dziś trudnych czasach dla Kościoła i Ojczyzny.

Hymnem o miłości z Pierwszego Listu św. Pawła do Koryntian (13,1-13) rozpoczęliśmy spotkanie pasyjne w dniu odpustu Podwyższenie Krzyża Świętego, poprowadzone przez sekretarz MI Zofię Falkiewicz, przy współpracy z Piotrem Kędziorą - wybitnym artystą ze Starachowic, muzykiem, kompozytorem, autorem tekstów i laureatem wielu ważnych konkursów piosenki poetyckiej w Polsce oraz nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i jego profesjonalnym wykonaniem utworów o głębokiej duchowo treści; oraz z Szymonem Pocheciem - utalentowanym organistą i kompozytorem z Ostrowca Świętokrzyskiego, z przepięknym śpiewem Marii Zawłockiej z Krynek.

Po Mszy św. o godz. 10, duet: Laura Nobis (córka) i Paweł Drożdżal - wykonał pieśń z tomiku poezji, według własnej kompozycji Stoję pod Twym Krzyżem, a uczestnicy usłyszeli wzruszające świadectwo Emilii Nobis z Mirca, o akceptacji własnej, nieuleczalnej choroby, przyjęciu tego krzyża, jak i ofiarowaniu swojego cierpienia i modlitwy za innych, które przynoszą owoce nawrócenia i uzdrowienia innych osób (m.in. osobiste słowa o uzdrowieniu z raka p. Leszka, potwierdzone przez poseł Agatę Wojtaszek). Pani Emila napisała i wydała tomik poezji pt. Wizerunek w Lustrze, przeprowadzający czytelnika poprzez tajniki jej życia, choroby i miłości do Krzyża i do Niepokalanej. Największą radość sprawiło jej wstąpienie do Rycerstwa Niepokalanej w Godzinie Łaski, 8 grudnia 2023 r., w obecności dziekana ks. Sławomira Raka ze Starachowic i Zofii Falkiewicz, poprzedzone spowiedzią i Komunią św.

Suma odpustowa, pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza - ordynariusza diecezji sandomierskiej, z udziałem prowincjała oblatów o. Marka Ochlaka OMI, prezesa MI o. Ryszarda, przy licznej frekwencji kapłanów, osób zakonnych, zgromadziła tłumy rycerzy Niepokalanej i 19 pocztów sztandarowych MI oraz setki pielgrzymów wewnątrz bazyliki i tych stojących na deszczu… Ks. bp Krzysztof Nitkiewicz w homilii powiedział m.in.: "Krzyż jest drogą do zwycięstwa, ale wcześniej jest męczeństwem, nawiązując do miłości Jezusa i drogi Rycerstwa Niepokalanej na wzór św. Maksymiliana i Matki Bolesnej".

MI na Świętym Krzyżu, wrzesień 2024 r.

Ciepły posiłek dla wszystkich zgromadzonych był zachętą do pozostania do końca tego pięknego duchowo dnia. Siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia z Krakowa-Łagiewnik, na czele z s. Marią Faustyną, poprowadziły półgodzinne uwielbienie Bożego Miłosierdzia (14:45 - 15:15), a bezpośrednio po Mszy św. dla tłumu pielgrzymów w bazylice i na placu klasztornym - słowno-muzyczną Koronkę do Bożego Miłosierdzia, która była prawdziwą "iskrą miłosierdzia", a adoracji Relikwii Drzewa Krzyża Świętego - z inicjatywy rektora o. Józefa Wcisło - towarzyszył dotyk, inspirowany słowami z Ewangelii św. Marka (5,21-43): "mówiła bowiem: «Żebym się choć Jego płaszcza dotknęła, a będę zdrowa». Zaraz też ustał jej krwotok i poczuła w ciele, że jest uzdrowiona z dolegliwości".

Uroczysta Msza św. o 17 - o pokój wieczny dla zmarłych rycerzy Niepokalanej i polecanych zmarłych z wypominkami - oraz błogosławieństwo Relikwiami, z podziękowaniem franciszkanom przez superiora klasztoru i rektora bazyliki, Rycerstwu Niepokalanej z Polski i zagranicy, wszystkim uczestnikom tego wspaniałego, choć mokrego dnia, przepełnionego "duchem wody" i gorliwej modlitwy, przy ponad dwutysięcznej rzeszy uczestników jednego Kościoła Chrystusowego, dopełniło całości...

Na ręce poseł na Sejm RP Agaty Wojtyszek, której czynienie dobra jest drogą życia, składamy podziękowanie wszystkim mediom, sponsorom indywidualnym, których imiona zna Bóg, i darczyńcom, według ich załączonych firmowych znaków.

Św. Maksymilian Kolbe należał do ludzi, którzy potrafili skupiać innych wokół dobra. Myślę, że tego dobra w tych trudnych czasach nam brakuje, dlatego cieszę się, że przy otwartych sercach Ojców Oblatów Niepokalanej, wielkiemu wysiłkowi i naszej przynależności do MI, dzięki Matce Bolesnej i św. Maksymilianowi, przez modlitwę i cierpienie "rycerzy u Stóp Krzyża", ludzie będą mogli poznać drogę do dobra... Franciszkańskie pozdrowienie "Pokój i Dobro" niech będzie wspólnym światłem ku niebu, bo jeśli mamy pokój w sercu i jest on między nami, to czego więcej może pragnąć Syn Boży?

Oczekujemy na Świętym Krzyżu - w najstarszym sanktuarium w Polsce - w przyszłym roku, 13 września.

Pozdrawiamy wszystkich uczestników, pamiętając o modlitwie i pomocy powodzianom... Idźmy służyć, by Serca Niepokalanej i Jezusa mogły tryumfować w drugim, cierpiącym człowieku.

Zofia Falkiewicz, sekretarz narodowa MI