Intencje MI na rok 2020

Abyśmy odkryli na nowo aktualność kolbiańskiego charyzmatu jako najwspanialszą drogę do świętości
Styczeń
Abyśmy umieli "oddawać siebie Niepokalanej" jako Jej umiłowne dzieci.

Przejrzystość, która niczym zwierciadło oddaje blask Bożej chwały, zdobywa się nie spokojem i stagnacją, lecz zaangażowaniem, służbą i ofiarą.

Zdolny to był kowal, co nie tylko sprawiał podkowy na końskie kopyta, ale także nadawał rozognionej stali kształt niezbędnych w gospodarstwie narzędzi. Właśnie przyszykował na sprzedaż dwie siekiery. Na jedną z nich zaraz kupiec się znalazł. Ale drugą odwiesił na haku, w kącie kuźni, bo chętnych na nią nie było.

Prężyła dumnie swe ostrze pozostawiona siekiera, przekonana o swojej wartości i ważności. Śmiały się z cicha kowalskie narzędzia, że kurzem i rdzą obrasta, na co ona nie zwracała szczególnej uwagi. Aż minął rok i kupiec, co nabył tę pierwszą siekierę, stanął w kuźni z prośbą, by kowal porządnie ją naostrzył. Ponieważ miał po nią przyjść nazajutrz, kowal odwiesił ją tuż obok jej siostry-bliźniaczki, co dotąd nabywcy nie znalazła. Ta, spojrzawszy na nią, oniemiała ze zdumienia:

- Powiedzże mi, jak to możliwe, że ja, choć najpiękniejszym narzędziem w kuźni jestem, pokrywam się kurzem i rdzą, a ty błyszczysz tak, że się przejrzeć w tobie można, niczym w zwierciadle?

- To pewnie dlatego - odparła przyniesiona do naostrzenia siekiera - że człowiek prawie nie wypuszcza mnie z rąk, używając mnie do codziennej roboty...

Oddać siebie Niepokalanej, to tyle, co stać się narzędziem w Jej ręku. Pozwolić, by posłużyła się nami tak, jak chce Jej Syn. Bywa, że dumni w swoim człowieczeństwie, ukrywamy się gdzieś w kącie, snując wyobrażenia o naszej wielkości i ważności. Nawet nie zauważamy, kiedy pokrywa nas kurz przeszłej chwały i toczy rdza bezczynności. Sami z siebie nie zdobędziemy blasku. Przejrzystość, która niczym zwierciadło oddaje blask Bożej chwały, zdobywa się nie spokojem i stagnacją, lecz zaangażowaniem, służbą i ofiarą.

To dlatego, u progu nowego roku, wyciągamy ramiona w stronę Maryi jak dzieci do Matki i wołamy z ufnością: weź nas w swoje ręce, uczyń nas narzędziami miłości Twojej. Ubierz nas, jak Rebeka swojego syna Jakuba, w piękną szatę łask, które w Twoje macierzyńskie dłonie złożył Twój Syn Jednorodzony Jezus Chrystus. Uczyń nas swoimi dziećmi, Matko Maryjo!

Ks. Jacek Pędziwiatr, Rycerz Niepokalanej 1/2020

Luty
Abyśmy stawali się chrześcijanami, dla których pokora i posłuszeństwo są stylem życia.
Marzec
Aby nasza wytrwała modlitwa była oddechem dla naszych serc.
Kwiecień
Abyśmy nauczyli się akceptować i żyć duchem liturgii Triduum Paschalnego.
Maj
Aby przykład Maryi pomógł nam z odwagą iść za Chrystusem.
Czerwiec
Aby nasze życie stało się wspaniałym darem dla Boga i bliźniego.
Lipiec
Aby nasze chrześcijańskie życie stało się cudem wiary, nadziei i miłości.
Sierpień
Aby nasza braterska miłość spływała obficie na każdą napotkaną osobę.
Wrzesień
Aby nasza troska o rozwój życia duchowego uczyniła nas coraz bardziej otwartymi na działanie Boga.
Październik
Abyśmy zawsze i wszędzie byli zaangażowanymi głosicielami i świadkami Ewangelii.
Listopad
Aby przykład świętych pobudzał nas, by dać z siebie wszystko na drodze duchowego rozwoju.
Grudzień
Aby pokora i ubóstwo Chrystusa i Jego Matki zawsze były punktem odniesienia w naszych codziennych wyborach.