Modlitwy w intencji śp. ks. Krzysztofa Jeziorowskiego
Wąsosz Górny, 31 maja 2025
Zawsze w ostatnią sobotę miesiąca maja już od 11 lat w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Wąsoszu Górnym odbywa się spotkanie formacyjne Rycerstwa Niepokalanej. Dzięki o. Ryszardowi M. Żuberowi - prezesowi narodowemu MI, od dwóch lat spotkanie ma charakter ogólnopolski.
W dniu tym wszyscy zebrani modlą się za zmarłego 2 czerwca 2014 roku ks. Krzysztofa Jeziorowskiego - asystenta kościelnego MI archidiecezji częstochowskiej.
Zawiązanie wspólnoty ma miejsce na starym cmentarzu, gdzie spoczywa trzech wąsoskich proboszczów: ks. Wincenty Spirra, ks. prałat Zygmunt Pilarczyk i ks. kanonik Krzysztof Jeziorowski. Po Koronce do Bożego Miłosierdzia i okolicznościowych modlitwach za dusze zmarłych kapłanów, powstańców styczniowych poległych w bitwie pod Wąsoszem i osób spoczywających na cmentarzu, uczestnicy modlitewnego spotkania udają się na pobliską Kalwarię na nabożeństwo Drogi Krzyżowej, po którym przychodzą do kościoła na Eucharystię.
W tym roku Mszę świętą za duszę śp. ks. Krzysztofa Jeziorowskiego sprawował asystent MI, ks. Wojciech Radoliński. Homilię wygłosił przybyły z Niepokalanowa o. Mirosław Kopczewski OFMConv - asystent prowincjalny ds. Rycerstwa Niepokalanej. Zachęcał, aby miłować Niepokalaną jako nasz ideał, dla którego w życiu warto pracować, cierpieć i umrzeć. Przypomniał, że oddanie się Niepokalanej to pełnienie Jej woli z całego serca, ze wszystkich sił. Wola Niepokalanej jest doskonale zgodna z wolą Boga. Tylko w modlitwie i adoracji można odnaleźć pokój serca, który pochodzi od Jezusa.
W obecnym czasie zdrajców jest wielu, ludzi obojętnych jeszcze więcej, zawziętych wrogów Kościoła też nie brakuje. Rycerstwo Niepokalanej nie zatrzymuje się na ciemnych plamach życia, ale z zapałem i radością czyni dobro, zło dobrem zwycięża.
Po modlitwie wiernych nastąpiła radosna chwila, w czasie której o. Ryszard przyjął do naszej wspólnoty jedną rycerkę, osobę od lat całym sercem oddaną Niepokalanej i Jezusowi.
Po Eucharystii i nabożeństwie majowym wierni zebrani w świątyni wysłuchali montażu słowno-muzycznego poświęconego Słudze Bożemu bratu Innocentemu M. Wójcikowi.
Brant Innocenty był związany z Częstochową. Często przyjeżdżał na Jasną Górę oraz do nowo powstałej parafii pw. św. Maksymiliana, gdzie mieszkał jego brat Henryk z żoną Zofią i rodziną. W tej parafii głosił rekolekcje, spotykał się z wiernymi, zachęcał do oddania się Maryi i założył Rycerstwo Niepokalanej.
Będąc w Częstochowie, brat Innocenty odwiedzał seminarium duchowne, gdzie spotykał się z klerykami, którym opowiadał o Ojcu Maksymilianie, o Niepokalanowie i dziełach tam powstałych.
W czasie jednego ze spotkań brat Innocenty poznał kleryka Krzysztofa Jeziorowskiego, który sercem i duszą kochał Niepokalaną i o. Maksymiliana. Kleryk Krzysztof każdą wolną chwilę poświęcał na modlitwę i lepsze poznanie zasad działania MI. Czytał dużo publikacji na ten temat, a "Rycerz Niepokalanej" był jego ulubioną lekturą. Kleryk Krzysztof często bywał w Niepokalanowie na rekolekcjach, zjazdach rycerskich, turnusach wakacyjnych dla dzieci i młodzieży. Starał się również jak najwięcej czasu spędzać z bratem Innocentym. Uczyć się od niego, jak być dobrym rycerzem, jak "ścierać się na proch dla Niepokalanej".
Wieczna przyjaźń połączyła brata Innocentego i ks. Krzysztofa, który zawsze opowiadał o swoim mistrzu i nauczycielu. Będąc w Niepokalanowie zawsze modlił się przy grobie brata Innocentego, nawet ostatnie zdjęcie wąsoskiego kapłana z miasta Maryi jest w tym miejscu zrobione.
Czas rycerskiego spotkania zbliżał się nieubłagalnie. O. Ryszard został poinformowany o przebiegu inscenizacji. Pomysł uzyskał akceptację. Po kilku dniach dostaliśmy przesyłkę z nutami do kilku wierszy. Autorem muzyki jest Maciej Figas. Do wykonania wybrano dwa utwory. "Niepokalanej Braciszek" autorstwa o. Ryszarda M. Żubera oraz "Niepokalana", której tekst napisał brat Innocenty. Wysłuchano także wierszy poetki ze Starachowic Katarzyny Jasztal oraz archiwalnych nagrań z Niepokalanowa, w których brat Innocenty wspomina o. Maksymiliana, mówi o oddaniu się Niepokalanej oraz o Rycerstwie.
Dzięki o. Ryszardowi montaż został nagrany przez TV Niepokalanów i można się z nim zapoznać na YouTube.
Słońce chyliło się ku zachodowi. Ostatni ciepły, piękny, majowy dzień. Słychać wieczorny śpiew nadwarciańskich ptaków. Lekki wiatr przynosi zapach łąkowych traw i kwiatów. Mamy za co dziękować dobremu Bogu. Na salce i w plebanijnym ogrodzie odbywa się rycerska agapa. Jest kawa, herbata, kalwaryjskie ciasto, kiełbaski z grilla. Wszystko smaczne. Atmosfera radości, przyjaźni zagościła wśród nas.
Nadchodzi czas, aby serdecznie podziękować Gościom przybyłym z Niepokalanowa: o. Ryszardowi Żuberowi, Prezesowi Narodowemu MI, o. Mirosławowi Kopczewskiemu, Asystentowi Prowincjonalnemu ds. MI, o. dyrektorowi Grzegorzowi Klimczykowi z TV Niepokalanów, jak i całej ekipie nagrywającej, ks. Wojciechowi Radolińskiemu, asystentowi kościelnemu MI archidiecezji częstochowskiej oraz rycerzom z Kamieńska, Bełchatowa, Częstochowy, Wąsosza Górnego i gościom z Pajęczna.
Serdeczne "Bóg zapłać" kierujemy pod adresem naszego proboszcza, opiekuna Rycerstwa - ks. Seweryna Wiatrowskiego.
Do zobaczenia za rok.
Anna Kijak i Wąsoscy rycerze
31 maja 2025 Msza święta | Nabożeństwo majowe | Wąsosz Górny / Telewizja NIEPOKALANÓW