• maksymilian-kolbe-wystawa-125.jpg
Święty Maksymilian Maria Kolbe i Jego dzieła Japonia

Wystawa została zorganizowana dla uczczenia 125. rocznicy urodzin św. Maksymiliana Kolbego oraz 90. rocznicy jego wyjazdu na misję do Japonii.

Ta wystawa ma pokazać św. Maksymiliana, jego życie i jego rycerskość, która stanowi obecnie nie lada wyzwanie. Dzisiaj, kiedy mówi się tak wiele o prawach i godności ludzkiej, Ojciec Maksymilian ukazał nam prawdziwe znaczenie tych słów, ponieważ był obrońcą godności każdego człowieka.

Jestem organizatorem wystawy o największym Polaku XX w. pt. Święty Maksymilian Maria Kolbe i Jego dzieła, którą już od wielu lat pokazuję w Polsce. Wystawę zaprezentowano m.in. w Sejmie RP, w świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach, w klasztorze franciszkańskim w Krakowie podczas Światowych Dni Młodzieży, na Jasnej Górze w Częstochowie oraz w wielu innych miejscach w Polsce. Zainteresowanie tą wystawą przeszło najśmielsze oczekiwania. W roku jubileuszu setnej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Japonią miałem zaszczyt pokazać tę wystawę w wersji japońskojęzycznej we współpracy z Instytutem Polskim w Tokio w Hongochi w Nagasaki. Wystawa została zorganizowana dla uczczenia 125. rocznicy urodzin św. Maksymiliana Kolbego oraz 90. rocznicy jego wyjazdu na misję do Japonii. Wystawa stanowi japońskojęzyczną wersję wystawy zatytułowanej Święty M. M. Kolbe i Jego dzieła, której autorem jestem ja, czyli Jan Hajduga - rycerz Niepokalanej z diecezji tarnowskiej.

W uroczystym otwarciu wystawy 14 marca 2019 r. udział wzięli Ambasador Polski w Japonii J. Izydorczyk, przedstawiciele Instytutu Polskiego w Tokio, przedstawiciele polskiego duchowieństwa z Nagasaki oraz z Polski, franciszkanin - brat Tomasz (Tomei Ozaki) wyróżniony w zeszłym roku odznaką Bene Merito za wieloletnią popularyzację sylwetki św. Maksymiliana Marii Kolbego w Japonii.

Już podczas pobytu w Nagasaki z wystawą pt. Święty Maksymilian Maria Kolbe i Jego dzieła, w dniach 12 marca 2019 r., nachodziła mnie myśl, aby podroż do Japonii powielić i przybyć tu do tego ciekawego i pięknego kraju zbroczonego krwią prawdziwych chrześcijan, którzy wierzyli i czekali kilkadziesiąt lat na białego Kaplana. W 90. rocznicę przyjazdu na misje Ojca Maksymiliana Marii Kolbego, która to rocznica przypada 24 kwietnia 2020 r. Wystawa Święty Maksymilian Maria Kolbe i Jego dzieła jest wstępem - pilotem tej doniosłej uroczystości. Dobrze by było, aby rycerze Niepokalanej z Polski wraz z wiernymi z Japonii oddali hołd temu największemu świętemu XX w. (Rycerstwo Niepokalanej jest największym dziełem Ojca Maksymiliana Kolbego). Podczas prezentacji wystawy w Hongochi w Niepokalanowie japońskim rozmawiałem wstępnie z Panem Ambasadorem o propozycji zorganizowania uroczystości w związku z 90. rocznicą przyjazdu Świętego Maksymiliana do nieznanej jeszcze Japonii. Pan Konsul nie powiedział NIE, więc mam nadzieję. że w ramach trwających nadal dni obchodów rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Japonią byłoby możliwe uczczenie 90. rocznicy przyjazdu na misje Ojca Maksymiliana Marii Kolbego w Nagasaki. Jest więc nadzieja, że moje plany mogą zostać zrealizowane i w roku 2020 możemy świętować 90 rocznicę rozpoczęcia Misji franciszkańskich w Nagasaki. Bardzo proszę Zarząd Narodowy o objęcie patronatem tej uroczystości, która jest uściśleniem stosunków japońsko-polskich, a także proszę o wystawienie przedstawicieli z Zarządu do wzięcia udziału w obchodach 90. rocznicy przyjazdu na misje Ojca Maksymiliana Marii Kolbego. Obchody 90. rocznicy chcemy świętować, tym bardziej iż wiele osób już setnej rocznicy albo nie dożyje, albo będzie już w takim wieku, że na przejazd do Japonii nie będą mieli szans ze względów zdrowotnych. Jestem świadom tego, że jest to inny kraj, inna kultura, inna mentalność i inni ludzie, ale ich uczucia i pragnienia są podobne.

Moim pragnieniem jest, aby:

- zorganizować grupę pielgrzymów na dzień około 24 kwietnia 2020 r. (24.04.1930 przybył Ojciec Kolbe do Nagasaki i zatrzymał się w Our);

- w Nagasaki zatrzymać się przynajmniej 3 dni, aby częściowo zobaczyć to miasto oraz miejsca, gdzie zbierali sią katolicy i ginęli za wiarę. Aby uczcić ten dzień 24 kwietnia 2020 r. Mszą świętą w Hongochi lub w Our lub w Centrum Katolickim, aby pokazać naszą polskość tym, którzy może nigdy w Polsce nie byli, ale znają świętego Maksymiliana i jego dzieła;

- aby w tym dniu został wystawiony dobry film polski o Maksymilianie Kolbem, np. Życie za życie, lub sztukę czy pantomimę wystawioną przez zespół z Japonii lub z Polski, lub jedno i drugie (był w Niepokalanowie zespół japoński. który dał koncert, tylko nie znam jego nazwy);

- aby na tę uroczystą chwilę poprosić Pana Ambasadora wraz z Instytutem Polskim w Tokio;

- aby poprosić Arcybiskupa Nagasaki wraz z Gwardianem Hongochi na tą uroczystą chwilę;

- aby poprosić do uczestnictwa wiernych z Japonii;

- aby wystawa również była obecna np. w kościele;

- aby na ten dzień przybyły Siostry Rycerki;

- aby na zakończenie uroczystości zaśpiewać na przemian z Japończykami hymn: Ciebie Boga wysławiamy oraz hymn Rycerstwa Niepokalanej pt. Niesiemy sztandar;

- aby podczas tej uroczystości udekorować Ojca Mirochnę, a może jeszcze inne osoby.

Na obecną chwilę zostały poczynione następujące czynności:

- Została nawiązana wstępna rozmowa z Instytutem Polskim w Tokio.

- Wystosowałem list do Pana Radosława Tyszkiewicza - charge d’affaires a.i. [ad interim] Ambasady RP w Tokio, gdyż Następca pana Ambasadora Izydorowicza przyjedzie dopiero jesienią. Został ustalony wspólnie plan obchodów tej uroczystości.

Rycerstwo Niepokalanej z Polski przywiezie ze sobą 2 lub 3 sztandary.

Rozpoczęcie 24 kwietnia o godz. 9.30 - wyjście z dolnego kościoła, z pieśnią Z dalekiej Fatimy..., pod górę na szlak różańcowy (pieśń śpiewana w języku japońskim, polskim i łacińskim).

Odmówienie Różańca przy kapliczkach. Różaniec rozpoczynają i rozważania prowadzą Siostry Rycerki (CSFMI). Poszczególne tajemnice odmawiają wspólnoty: 1) Japonia, 2) Polska, 3) po łacinie, 4) Japonia, 5) Polska.

Po Różańcu o godz. 11.00 Msza Święta. Tu też można by było czytania, psalm responsoryjny i modlitwę wiernych zrobić w dwóch językach.

Po Mszy Świętej obiad oraz chwilę przerwy - może być zwiedzanie klasztoru.

Dalszą część programu zrobić o 15.00, rozpoczynając Koronką do Miłosierdzia Bożego. Rozważania podzielić tak, jak przy Różańcu.

Nabożeństwo dziękczynne według zwyczaju japońskiego, zakończone hymnem Ciebie Boga wysławiamy.

Na zakończenie luźne rozmowy, wspólne zdjęcia.

To jest wstępny program zaakceptowany przez Gwardiana Hongochi

Pierwsi misjonarze
1930. Pierwsi misjonarze w drodze na misje.
Wystawa w 75. rocznicę męczeństwa św. Maksymiliana
Wystawa w 75. rocznicę męczeństwa św. Maksymiliana.