Białystok: Jubileuszowy Dzień Skupienia

2017-05-13

W parafii św. Maksymiliana w Białymstoku, w 100. rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie i w dniu kanonizacji Hiacynty i Franciszka, odbył się dzień skupienia MI arch. białostockiej.

Hasłem spotkania był słowa: "Niesiemy sztandar Niepokalanej Matki". Zebrani rycerze wysłuchali konferencji wygłoszonej przez ks. Józefa Chitruka - pierwszego asystenta MI arch. białostockiej, który obecnie pracuje w parafii św. Antoniego w Sokółce.

Mówca nawiązał m.in. do związków jubileuszu fatimskiego z jubileuszem setnej rocznicy założenia Rycerstwa Niepokalanej przez św. Maksymiliana. "Rycerstwo powstało jako odpowiedź na prośbę Fatimskiej Pani. I choć brak informacji, czy młody Ojciec Kolbe wiedział coś o Fatimie czy też nie, to wiadomo, że założył wspólnotę, której celem jest odpowiedź na prośbę Maryi o modlitwę, pokutę i nawrócenie, przekazane w orędziu dzieciom. Rycerze, jako dzieci Boże, mają naśladować w gorliwości rodzeństwo - Hiacyntę i Franciszka - wyniesione do chwały ołtarzy".

Po konferencji Mszę św. sprawował asystent kościelny ks. kan. Jerzy Szyryngo wraz z opiekunem MI z parafii Ducha Świętego ks. Adamem Niemczynowiczem. Podczas Eucharystii jedna osoba została przyjęta do MI.

Po zakończeniu Mszy św. rycerze Niepokalanej przed figurą Matki Bożej Fatimskiej odmówili modlitwę różańcową. Dalsza część spotkania miała miejsce przy herbacie i cieście. 

Teresa Dołęgiewicz