Weekendowe rekolekcje w Ostródzie

2017-11-10

W dniach 10-12 listopada 2017 w Centrum Rycerstwa Niepokalanej Polski Północnej w Ostródzie odbyły się weekendowe rekolekcje dla osób ze wspólnot Rycerstwa Niepokalanej z terenu prowincji gdańskiej franciszkanów.

W rekolekcjach uczestniczyło 30 osób. Rekolekcje poprowadził nowy asystent MI o. Robert Twardokus. Myślą przewodnią tego czasu było to, by z racji 100-lecia istnienia Rycerstwa Niepokalanej odnowić w sobie na nowo akt oddania się Niepokalanej, który jest centralnym elementem w byciu rycerzem Niepokalanej. Dlatego właśnie celem tych rekolekcji było przygotowanie uczestników do tego aktu.

Podczas głoszonych katechez został omówiony w szczegółach Akt oddania się Niepokalanej, ułożony przez św. Maksymiliana, by w niedzielę podczas uroczystego nabożeństwa jeszcze bardziej świadomie oddać się na nowo na własność Niepokalanej, by być narzędziem w Jej rękach, by żyć na co dzień tym aktem oddania. Podczas tego nabożeństwa członkowie MI odnowili również swoje przyrzeczenia chrzcielne, a na koniec cztery nowe osoby wstąpiły w szeregi Stowarzyszenia.

Podczas tych rekolekcji był czas na modlitwę, na chwilę odpoczynku, na przemyślenie usłyszanych treści, jak również na wspólne radowanie się sobą, przy kawie i herbacie. Każdego ranka był śpiewane Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP. W ciągu dnia odbywały się: katechezy, adoracja Najśw. Sakramentu, był odmawiany Różaniec, a dzień kończył Apel Jasnogórski.

W sobotę popołudniu została podjęta medytacja słowa Bożego, odnosząc je do swego życia. Tego dnia wieczorem dla koneserów kina religijnego istniała możliwość obejrzenia filmu Siła modlitwy. Natomiast w nocy z soboty na niedzielę dla chętnych była sposobność adoracji Najśw. Sakramentu.

Z racji miesiąca listopada podczas rekolekcji odbyło się nabożeństwo "wypominkowe", podczas którego polecano miłosierdziu Bożemu zmarłych rycerzy, jak również zmarłych z rodzin.

W niedzielę po obiedzie chętni mogli się podzielić wobec innych własnymi doświadczeniami z tego czasu rekolekcji. Zakończono je wspólnym odmówieniem koronki do Bożego Miłosierdzia, dziękując Bogu za ten wspaniały czas.

MI Gdańsk / red.