Nowa Prezes Międzynarodowa MI

11-13 października

Brazylijska Angela Morais została wybrana prezesa międzynarodowego Rycerstwa Niepokalanej (MI) podczas zgromadzenia sprawozdawczo-wyborczego, które odbyło się w dniach 10–13 października w Rzymie we Włoszech. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele centrów narodowych MI z świata, w tym aż czterech z Polski: o. Arkadiusz Bąk - delegat Asystenta narodowego MI, o. Piotr M. Lenart - wiceprezes narodowy MI, o. Tomasz Tęgowski - doradca ds. młodzieży MI, o. Mirosław Bartos - członek zarządu międzynarodopwego MI.

Nowa Międzynarodowa Rada Prezydialna MI, wybrana na lata 2019-2025 wyglada nastepująco:

  • Angela Morais (Brazylia) - prezes
  • Miquel Bordas (Hiszpania) - wiceprezes
  • Margarida Perchinelli (Włochy)
  • Norma Magdalena Sanchez (Meksyk)
  • O. Tomasz Tęgowski OFMConv (Polska)
  • John Galten (USA)

Nowa międzynarodowa prezes MI, Angela Morais, jest świecką osobą oddaną Matce Bożej, absolwentką Public Relations na FAPCOM (Pauliński Wydział Technologii i Komunikacji). Obecnie studiuje stosunki międzynarodowe w Anhembi Morumbi. Specjalista ds. Komunikacji jest także dyrektorem wykonawczym Kolbe Arte Produções, producenta i agencji komunikacyjnej dla sektora religijnego, zwłaszcza katolików, których celem jest kreowanie wizerunku, treści, planowanie wydarzeń i doradzanie w mediach społecznościowych. Brała udział w zorganizowaniu stoiska MI podczas ŚDM w Brazylii i w Polsce, jako odpowiedzialna za młodzież MI z Zarządzie Międzynarodowym MI poprzedniej kadencji.

Wybory nowego Zarządu były poprzedzone sesjami sprawozdawczymi z działalności MI w takich krajach, jak: Czechy, Hiszpania, Polska, Włochy, USA, Luksemburg, Meksyk i Boliwia. Z relacji wynikało też, że centra narodowe utrzymują kontakty z krajami, w których MI próbuje lub już pomyślnie się odradza, m.in. w Wenezuali i Kostaryce, a także w Chorwacji, Niemczech i we Francji.

Ustępujący prezes międzynarodowy, o. Raffaele Di Muro OFMConv, zdał relację z ostatniego 6-lecia działalności centrum międzynarodowego, szczególnie z licznych podróży, mających na celu zapoznanie się i próbę ozywienia działalności MI w odwiedzanych krajach. W niedzielne popołudnie uczestnicy spotkania odwiedzili miejsce założenia MI w tzw. Casa Kolbe przy ul. San Teodoro w Rzymie, gdzie o. Raffaele opowiedział o początkach MI oraz o postaciach sześciu pierwszych założycieli.

Zgromadzeni przedstawiciele MI z całego świata przedstawili też nowemu Zarządowi MI swoje propozycje i oczekiwania na kolejne 6 lat działalności MI na świecie. Podkreślono przede wszystkim potrzebę formacji i materiałów formacyjnych, zarówno dla członków MI, jak też dla asystentów kościelnych. Wyrażono nadzieję na lepszą komunikację z Centrum Miedzynarodowym i poszczególnymi centrami narodowymi przy wykorzystaniu nowoczesnych form komunikacji, w tym głównie Internetu.

Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze zakończyło się uroczystą Mszą świętą, której przewodniczył o. Tomasz Szymczak OFMConv - delegat generała franciszkanów i asystenta międzynarodowego MI o. Carlosa Alberto Trovarellego OFMConv.

PML