Polsko-czeskie spotkanie MI

7 grudnia

W przeddzień uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP - 7 grudnia 2019 r. rycerze Niepokalanej diec. bielsko-żywieckiej zgromadzili się w Sanktuarium Matki Bożej w Rychwałdzie na spotkaniu modlitewno-formacyjnym.

"Oddanie siebie Bogu i Niepokalanej nie jest nam obce, bowiem czynimy to każdego dnia" - powiedział w konferencji wprowadzającej o. Arkadiusz. "Historia dwóch braci, Kaina i Abla, jeszcze mocniej pokazuje nam, że tylko ta ofiara jest Bogu przyjemna, która dawana jest w całości i prosto z serca. A taką ofiarę złożył nasz św. Maksymilian Kolbe oraz franciszkańscy męczennicy, wśród nich o. Michał Tomaszek mieszkający niespełna 4 km stąd".

Następnie siostrzenica bł. Ojca Michała Tomaszka podzieliła się wspomnieniami o swoim wujku. "Michał dużo się modlił. W Niższym Seminarium Duchownym w Legnicy, po zgaszeniu świateł klękał przed figurką Matki Bożej przywiezionej z domu rodzinnego i długo się modlił" - powiedziała Maria.

W okolicznościowym kazaniu o. Tomasz Pawlik powiedział: "W tym adwentowym oczekiwaniu na przyjście Pana, naszym nieodłącznym towarzyszem jest Maryja, która przewodzi i wskazuje na Chrystusa. W przeddzień Jej uroczystości we wspólnocie diecezjalnej i międzynarodowej Rycerstwa Niepokalanej chcemy błogosławić Boga za ten plan zbawienia świata, w którym mamy udział, którego też istotną częścią jest Niepokalana. Dziękujemy też za Ojca Maksymiliana, który w Maryi na nowo odkrył wzór do naśladowania". 

W spotkaniu modlitewno-formacyjnym MI wzięli także udział rycerze Niepokalanej z Czech wraz z asystentem narodowym MI br. Bohdanem Heczko oraz prezes narodową Jitką, która podziękowała wszystkim za zaproszenie do Rychwałdu oraz wyraziła chęć dalszej współpracy polsko-czeskiej na polu "zdobywaniu dusz dla Chrystusa przez Niepokalaną".

Na zakończenie Eucharystii asystent diecezjalny MI zawierzył Niepokalanej wszystkie wspólnoty i każdego z osobna.

W spotkaniu uczestniczyli także kapłani diecezjalni: ks. Rafał Brzuchański - proboszcz ze Świnnej, oraz ks. Jerzy Kolasiński - proboszcz z nowopowstałej wspólnoty MI z Pewli Wielkiej.

"Na ręce o. Tomasza Pawlika i prezesa Grzegorza Kijasa z serca dziękujemy lokalnej wspólnocie MI z Rychwałdu za wspaniałe zorganizowanie tego spotkania oraz gościnne przyjęcie" - powiedziała prezes diecezjalna MI Urszula Kraus.

Następne spotkanie modlitewno-formacyjne MI zostało zaplanowane na 25 stycznia 2020 r. w Bielsku-Białej na osiedlu Karpackim.

MI