Małżeński dialog

2017-12-29

W dniach 29-31 grudnia 2017 w Niepokalanowie Lasku miały miejsce rekolekcje "Weekendowy SEN dla małżeństw", zorganizowane w ramach działalności Szkoły Ewangelizacji Niepokalanej (SEN).

Małżeństwa z różnych części Polski i różnym stażem spotkały się, aby wspólnie się modlić oraz nauczyć się lepiej ze sobą rozmawiać poznając zasady dialogu pełnego miłości i otwartości na drugą osobę. W czasie wykładu oraz warsztatów poruszony został m.in. temat uczuć, potrzeb i barier komunikacyjnych co doprowadziło do przedstawienia koncepcji Porozumienia bez Przemocy. Zakłada ono empatyczny odbiór wypowiedzi rozmówcy oraz szczere i otwarte, mówienie o swoich uczuciach i potrzebach. Prelekcja ubogacona została licznymi przykładami z życia oraz praktycznymi ćwiczeniami w parach małżeńskich. W tym czasie dzieci pozostawały pod opieką animatorów i czynnie uczestniczyły w zorganizowanych zabawach i zajęciach. Ich efekty rodzice mogli obejrzeć przed zakończeniem rekolekcji. Bardzo ważnym punktem była możliwość zawierzenia swojej rodziny Niepokalanemu Sercu Maryi. Całe rodziny mogły uklęknąć u stóp Matki Bożej i spoglądając Jej w oczy oddać się pod opiekę. Ojcowie rodzin podpisywali Akt oddania rodziny Niepokalanemu Sercu Maryi, który następnie zabierali do domu.

Poznanie zasad dialogu, rozmowy pełnej empatii i otwartości pozwala skierować kroki ku kolejnemu tematowi. Wiele konfliktów i kryzysów w małżeństwie wynika z tego, że małżonkowie pełnią nie swoje role i podejmują obowiązki, do których to współmałżonek dostał specjalne łaski. Na najbliższym lutowym spotkaniu (23-25 lutego 2018) chcemy się więc pochylić nad rolą mężczyzny i kobiety w małżeństwie i rodzinie. Serdecznie zapraszamy!

Informacje i zapisy: malzenstwa@sen.edu.pl.