Polscy biskupi o Rycerstwie Niepokalanej

Z okazji setnej rocznicy powstania Rycerstwa Niepokalanej (MI) episkopat Polski ogłosił list pasterski Sto lat z Niepokalaną i Jej Rycerstwem.

Treść listu na dole tekstu - do pobrania w formacie MS Word (.doc)

Dokument podpisali kardynałowie, arcybiskupi i biskupi obecni na zebraniu plenarnym 6-7 czerwca 2017 w Zakopanem, a został podany do wiadomości 27 listopada i jest przeznaczony do wykorzystania duszpasterskiego w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, 8 grudnia 2017.

Biskupi polscy stwierdzają, że św. Maksymilian Maria Kolbe założył Rycerstwo Niepokalanej po to, aby dogmat o Niepokalanym Poczęciu Maryi wcielić w praktykę życia codziennego. Powstanie MI wynikało przede wszystkim z pragnienia ratowania dusz, ale i z potrzeby czasu. Celem Rycerstwa stało się wypełnianie misji Kościoła, którą jest wzywanie do nawrócenia wszystkich grzeszników oraz ich uświęcenie "pod opieką i za pośrednictwem Niepokalanej". Ruch był otwarty na wszystkich: na świeckich i na duchownych, na dzieci, młodzież i dorosłych.

Dzisiaj Rycerstwo stanęło przed nowymi wyzwaniami: "Programowy, ideologiczny ateizm ustąpił miejsca postawom neoliberalnym i antykościelnym. Rycerstwo podąża ze zmieniającym się światem i poza działalnością tradycyjną, zainicjowaną jeszcze przez św. Maksymiliana, rozwija nowe formy, odpowiadające współczesnym wyzwaniom Kościoła i świata. Powstały i działają m.in.: Młodzieżowy Ruch Rycerstwa Niepokalanej, Szkoła Ewangelizacji Niepokalanej, Rycerstwo Niepokalanej u Stóp Krzyża. Ci ostatni stanowią potężną armię modlitwy i cierpienia; są - jak ujął to św. Maksymilian - strażą przednią Rycerstwa".

W obecnych czasach - podkreślają biskupi - Rycerstwo jawi się jako swoiste antidotum na różnego rodzaju konflikty i zniewolenia duszy ludzkiej, gdyż kształtuje człowieka na wzór Maryi. "Prośmy Niepokalaną, którą św. Maksymilian uczynił swoim Ideałem i Hetmanką oraz Wszechpośredniczką naszą u Boga, aby poprowadziła nas ku Najsłodszemu Sercu Pana Jezusa - w szeregach Jej Rycerstwa".

ofmconv.net / red.