Rekolekcje MI w Lasku

Wakacje 2019

Rekolekcje MI dla dzieci, 29.07-17.08.2019

Ośrodek Rycerstwa Niepokalanej w Niepokalanowie Lasku pod koniec lipca ponownie wypełnił się dziećmi, które wzięły udział w trzech turnusach rekolekcyjnych. Hasłem przewodnim były słowa św. Maksymiliana: "Muszę zostać świętym i to jak największym". Zainspirowały one dzieciaki do dyskusji o niebie. Przez trzy tygodnie pośród zabawy, modlitwy i spotkań w grupach zastanawialiśmy się jak dostać się do nieba, kto może tam pójść, jakie uczynki musimy wykonywać, by bramy nieba były dla nas otwarte. Przeprowadziliśmy nawet rozprawę sądową, w której spieraliśmy się, czy o zbawieniu decyduje Bóg czy człowiek. Zaangażowanie uczestników, ich wiedza i podejście do tematu zaskoczyło nawet nas - organizatorów. 

Jak co roku nie brakowało mnóstwa atrakcji: wyjazd do Ośrodka Rekreacyjnego w Sobanicach, gdzie poznawaliśmy kulturę i geografię Afryki, uczyliśmy się gry na afrykańskich bębnach itp. Odwiedzili nas liczni goście: Dorota Prządka, która opowiedziała o swoim uzdrowieniu; Grzegorz Paluchowski, który jest sokolnikiem i dzięki niemu mogliśmy zobaczyć i dotknąć takie ptaki jak: sowa, jastrząb, sokół. 

Wśród atrakcji na pierwszy plan wysuwa się wycieczka samolotem do Szczecina, która odbyła się 16 sierpnia podczas jednego z turnusów. Pomysł zrealizowaliśmy przy współpracy z Fundacją Dwie Korony. Wrażenia, przeżycia i wspomnienia na długo pozostaną w dzieciach, zwłaszcza u tych, które leciały samolotem pierwszy raz w życiu.

Rekolekcje MI dla młodzieży 19-24.08.2019: "Ja Jestem"

Gdy dzieci już opuściły Niepokalanów Lasek przyszła pora na młodzież. Wspólnie przez tydzień chcieliśmy spędzić czas przed Jezusem ukrytym w Najśw. Sakramencie. Stąd temat rekolekcji: "Ja Jestem". Nasze umysły i serca nie tylko uczyły się, czym jest adoracja, co robić, gdy przychodzę na adorację i jakie łaski spływają na adorujących Pana, ale przede wszystkim mogły też doświadczyć, co znaczy trwać przed Jezusem Eucharystycznym. Zwieńczeniem rekolekcji była całonocna adoracja Najśw. Sakramentu i mimo że była ona dla chętnych, kaplica w Lasku była wypełniona śpiewającą i modlącą się młodzieżą do 4 rano.

Tradycyjnie już, na zakończenie każdego turnusu, odbyło się przyjęcie nowych członków Rycerstwa Niepokalanej.

o. Piotr Socha, moderator