Harmęże | Sesja Kolbiańska i dni skupienia, 12 lipca 2021

12 lipca

12 sierpnia odbyła się 40 jubileuszowa edycja Sesji Kolbiańskiej, połączona z promocją książki o. prof. Zdzisława Kijasa Wyszyński. Narodziny nowego człowieka i dniem skupienia dla Krakowsko-Kieleckiego Oddziału Okręgowego.

Dzień skupienia dla licznie przybyłych delegatów obfitował także w aspekty modlitewne. Członkowie Stowarzyszenia zebrali się bowiem na modlitwie Koronką do Bożego Miłosierdzia oraz na Mszy św., która była podsumowaniem całości. W aspekcie merytorycznym centralnym punktem była Sesja Kolbiańska, która odbyła się już po raz 40.

Namysł dotyczył postaci św. Maksymiliana Kolbego oraz Czcig. Sługi Bożego Stefana kard. Wyszyńskiego. Tradycją sesji było zestawienie różnych ludzi z osobą męczennika z Auschwitz. W tym roku celowo ponownie pojawił się Prymas Tysiąclecia, by słuchacze mogli dobrze przygotować się do niedalekiej już, a przełożonej z maja ubiegłego roku, beatyfikacji.

Zebrani, jak i oglądający przez transmisję internetową, zapoznali się z dwoma wykładami. Prof. Marek Rembierz z UŚ w Katowicach - członek Stowarzyszenia i członek Kapituły Śląskiej Nagrody Juliusza Ligonia, zaprezentował wykład: O wolności, władzy nad sobą i samostanowieniu. Czyn Ojca Maksymiliana i uczenie się wolności. W wielowątkowym wykładzie znakomicie przedstawił wrażenie, jakie wywarł na potomnych czyn św. Maksymiliana. Zwrócił przy tym uwagę na suwerenność tej decyzji i świadectwo, że nawet w najgorszym zniewoleniu można decydować o swoim postępowaniu.

Z kolei o. prof. Zdzisław Kijas OFMConv w wykładzie: Prymas Wyszyński - jak pozostać wolnym? na przykładzie okresu uwięzienia głowy Kościoła w Polsce pokazał, na jak wielu poziomach człowiek może nadal być wolny mimo fizycznego zniewolenia. Kluczowe jest, jakie podejmuje decyzje i czy podda się losowi, czy też weźmie go w swoje ręce. O. Zdzisław promował swoją najnowszą książkę Wyszyński. Narodziny nowego człowieka. Była zatem okazja do krótkiej rozmowy i zdobycia dedykacji od autora.

Całość spotkanie można obejrzeć na kanale YouTube Centrum św. Maksymiliana w Harmężach:

ab / harmeze.franciszkanie.pl