Strachocina | 8 Młodzieżowy Zjazd MI - Chleb z Nieba

26-29 czerwca

- Maryja dzisiaj szczególnie się o mnie zatroszczyła - tak stwierdziła po zakończeniu spotkania jedna z uczestniczek i tak możemy podsumować cały 8. Młodzieżowy Zjazd Rycerstwa Niepokalanej, który odbył się w Strachocinie od 26 do 29 czerwca. Niepokalana szczególnie zatroszczyła się o nas podczas tych dni.

Kto był na Zjeździe?

W spotkaniu uczestniczyło 22 młodych ludzi, głównie z arch. przemyskiej. Najliczniejsza grupa przybyła z Manasterza i ze Strachociny, ale byli też młodzi z Dybawki, Przeworska, Kielc, Bartkówki i innych miejsc.

Młodzieżowy Zjazd Rycerstwa Niepokalanej ma formę rekolekcji. W tym roku prowadził je franciszkanin z Niepokalanowa, o. Grzegorz Maria Owsianko - moderator Szkoły Ewangelizacji Niepokalanej, wraz z animatorami: Anią, Łukaszem i Marcinem oraz siostrami franciszkankami Rycerstwa Niepokalanej.

Co nas łączyło?

Tematem spotkania była Eucharystia, a hasłem - słowa Chleb z NIEBA, zaczerpnięte z materiałów na bieżący rok liturgiczny w Kościele. Pomocą do pochylenia się nad tematem były konferencje i świadectwa prowadzących.

Bardzo ważny był czas wspólnej codziennej modlitwy przed Najśw. Sakramentem.

Również cenne pozostaną chwile wspólnie spędzone na grze w siatkę i na zabawach animowanych przez młodzież.

Kogo poznaliśmy?

Strachocina jest przepięknym zakątkiem i sanktuarium Patrona Polski, podczas tych kilku dni mieliśmy okazję poznać św. Andrzeja Bobolę i miejsce jego kultu.

Carlo Acutis - piętnastolatek beatyfikowany przez papieża Franciszka w 2020 r. - to młody człowiek, z którym również zapoznaliśmy się bliżej, oglądając film o nim.

O. Grzegorz zaskoczył nas podczas konferencji, dodając elementy języka migowego dla utrwalenia głoszonych treści.

W drugim dniu Zjazdu gościliśmy s. Dorotę Marię Drozdowską, franciszkankę Rycerstwa Niepokalanej, która od czterech lat przebywa w Japonii. Opowiedziała o Kraju Kwitnącej Wiśni, o chrześcijaństwie w Japonii i o nauce języka japońskiego. Nauczyła nas też, jak po chrześcijańsku Japończycy dziękują: 神に感謝 ("Kamini kansha").

Korzystając z możliwości, jakie dają media, połączyliśmy się także z Miguelem Bordasem-Prószyńskim - pełniącym obowiązki prezesa Centrum Międzynarodowego Rycerstwa Niepokalanej, i jego żoną Cristiną. Podczas tego połączenia między Polską a Hiszpanią młodzi rycerze Niepokalanej usłyszeli o MI na świecie, a także poznali historię małżeństwa Miguela i Cristiny.

Co więcej i co dalej?

Tematów i spraw w ciągu tych kilku dni było wiele. Niektórzy zostali zarażeni pasją wyplatania różańców ze sznurków, inni językiem migowym, jeszcze inni rozważaniem Słowa.

Mamy nadzieję, że każdy mógł znaleźć coś, czym będzie dzielił się dla dobra wspólnoty z innymi lub będzie szukał takiego twórczego sposobu, bo cechą charakterystyczną dla Rycerstwa Niepokalanej jest posługiwanie się wszelkimi godziwymi środkami w celu zdobycia serc dla Niepokalanej.

s. Klara Maria Machulska, franciszkanka Rycerstwa Niepokalanej