31 marca 2021 - 31 marca 2022 Rok Wenantego Katarzyńca

31 marca

W środę 31 marca 2021 r. mija setna rocznica śmierci o. Wenantego Katarzyńca. Tego dnia franciszkanie rozpoczęli rok czcigodnego sługi Bożego.

Obchody rozpoczęły się przy grobie kandydata na ołtarze w sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla. Uroczystość była transmitowana przez Radio i Telewizję Fara.

O godz. 15 odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Konferencję Na czas niepokoju i lęku wygłosił o. Arkadiusz Bąk OFMConv z Harmęż. Następnie bracia franciszkanie poprowadzili nabożeństwo różańcowe z rozważaniami w oparciu o teksty o. Wenantego.

Mszy św. przewodniczył ordynariusz arch. przemyskiej abp Adam Szal. W koncelebrze wzięli udział przybyli i miejscowi kapłani prowincji krakowskiej franciszkanów na czele z o. prowincjałem Marianem Gołąbiem. W uroczystości uczestniczyli także przedstawiciele wspólnot MI z arch. przemyskiej oraz Siostry Franciszkanki Rycerstwa Niepokalanej.

Sługa Boży o. Wenanty Katarzyniec był serdecznym przyjacielem św. Maksymiliana Kolbego. Spotkali się kilkakrotnie, m.in. na Kalwarii Pacławskiej i w czasie studiów filozoficzno-teologicznych w Krakowie. O. Wenanty współpracował z Ojcem Kolbem w organizowaniu Rycerstwa Niepokalanej w Polsce, zachęcił św. Maksymiliana do rozpoczęcia wydawania organu prasowego MI oraz obiecał napisać słowo wstępne. Ze względu na przedwczesną śmierć nie zrealizował tej obietnicy, jednak Ojciec Maksymilian o. Wenantemu powierzył losy nowego miesięcznika MI obierając go za Patrona "Rycerza Niepokalanej".

Więcej o relacjach między o. Wenantym z św. Maksymilianem zob. Wenanty Katarzyniec w oczach św. Maksymiliana

Na stronie internetowej dedykowanej kandydatowi na ołtarze znajduje się szczegółowy program obchodów roku fr. Wenantego (wenanty.pl).

Z biografią o. Wenantego można zapoznać się na stronie: ofmconv.net/pl/venerabile-fra-wenanty-katarzyniec-sacerdote-1889-1921.

MI Polska / ofmconv.net