Funjob - 11 lutego 2021, spotkania on-line MI

11 lutego

Spotkanie on-line, czyli kolejny funjob, było poświęcone objawieniom NMP w Lourdes oraz roli, jaką te objawienia pełniły w życiu św. Maksymiliana. Tę część spotkania poprowadziała Teresa M. Michałek - prezes Fundacji Niepokalanej i rzecznik Stowarzyszenia MI w Polsce.

W spotkaniu wziął udział szczególny "gość", Miguel Bordas z Madrytu (w Hiszpanii), który pełni obowiązki Prezesa Międzynarodowego Rycerstwa Niepokupnej. Prezes Międzynarodowy przybliżył obecnym okolicznościowy List, który został przygotowany z okazji 80. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana.

Obecna sytuacja wymusza wiele pytań odnośnie naszej wiary czy choćby przyszłości - zaznaczył Miguel. - Od momentu, kiedy oddaliśmy się Niepokalanej, już do siebie nie należymy, gdyż to Jej się powierzamy i to za przykładem św. Maksymiliana, czyli aż do męczeństwa, do oddania swego życia. Nie jest łatwo żyć zawierzeniem i duchem wiary, ale otrzymaliśmy łaskę, choćby przez chrzest, czy tę łaskę: przez oddanie się Niepokalanej.

Prezes Międzynarodowy MI przypomniał, że każde działanie rycerzy ma cechować maksymalizm (dawanie z siebie wszystkiego), aby ten świat był bardziej Maryi. Podkreślił, że obecny czas burzy dotychczasowe i dlatego konieczne jest umacnianie wiary, zwłaszcza w naszych rodzinach i wspólnotach. Miguel wskazał na św. Józefa, który w tym roku patronuje całemu Kościołowi i jest przykładem całkowitego oddania się Matce Bożej. On uczy nas zawierzenia Niepokalanej.

Musimy jako rycerze mieć ducha ewangelizacji, tego ducha chęci zbawienia dusz. Święty Maksymilian nie tracił żadnej okazji, by innym głosić Ewangelię. Każdy w swoim otoczeniu powinien być apostołem, ale trzeba umieć przezwyciężyć pewne bojaźnie, kompromisy, które nas paraliżują.

W swojej wypowiedzi Miguel zaznaczył, że w dzisiejszych czasach musimy nauczyć się wykorzystywać nowoczesne środki. Przypomniał o trwającej od kilku miesięcy inicjatywie sobotniej modlitwy różańcowej o ustanie epidemii koronawirusa i w intencjach rycerskich, transmitowanej na fanpage @miinternational.mi z różnych wspólnot MI na świecie.

Modlitwa różańcowa to potężna broń, a modlitwa z różnych części świata przypomina nam, że zasięg Rycerstwa i jego cel, jego misja jest globalna.

Miguel zapowiedział też pielgrzymkę międzynarodową do Polski w sierpniu bieżącego roku, podczas której planowany jest wybór nowego Prezesa Międzynarodowego MI.

W dalszej części spotkania Teresa Michałek, opierając się na ponad 50 wzmiankach św. Maksymiliana o Lourdes w jego Pismach, opowiedziała o życiu Świętego oraz o budowaniu złotej nici "wcielania w życie dogmatu o Niepokalanym Poczęciu NMP".

Natomiast o. Piotr przypomniał ciekawostkę, że podczas pierwszego objawienia w 1898 r. w Lourdes też był "tłusty czwartek”. Następnie przybliżył art. 7 Statutów Generalnych MI dot. formacji w Rycerstwie Niepokalanej, jak również pokazał, gdzie na stronach rycerskich można znaleźć materiały formacyjne. Na koniec o. Piotr poprowadził medytację nad modlitwą Ojcze nasz, aby skorzystać z łaski odpustu Roku Świętego Józefa.

Następne spotkanie w czwartek 18 lutego, od godz. 19.

FN / red.

Nagranie ze spotkania dostępne jest w aplikacji Microsoft Teams.