Oświęcim | Wręczenie Nagrody św. Maksymiliana

5 stycznia 2020

Urszula Kraus - nauczycielka z Bestwiny, prezes Rycerstwa Niepokalanej diec. bielsko-żywieckiej - została laureatką "Nagrody św. Maksymiliana Marii Kolbego". Po raz czwarty kopię figurki "Matki Bożej zza drutów" z Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, będącą nagrodą za działalność ewangelizacyjną i apostolską, wręczono 5 stycznia w Oświęcimiu.

"Nagrodę św. Maksymiliana Marii Kolbego za wybitne osiągnięcia na polu ewangelizacji otrzymuje pani Urszula Kraus" - ogłosił ks. Sebastian Rucki dyrektor wydziału duszpasterstwa ogólnego kurii bielsko-żywieckiej, który jest jednocześnie członkiem i przewodniczącym Kapituły wyłaniającej laureatów.

"Przede wszystkim chciałabym podziękować Panu Bogu za to, że mnie powołał do takiej funkcji. Dziękuję Maryi Niepokalanej za to, że mnie wybrała, a ja staram się wypełniać Jej wolę, choć nie do końca tak udolnie jakbym chciała. Celem Rycerstwa jest zdobyć cały świat dla Chrystusa przez Niepokalaną, a wiemy, że jeszcze nie cały jest zdobyty. Dużo jest przed nami" - podkreśliła Urszula Kraus, dziękując konkretnym osobom za to, że uświadomili jej, iż jest posłaną w dziele ewangelizacji. W szczególności za wsparcie podziękowała mężowi. "Przede wszystkim za to, że razem codziennie klękamy do modlitwy i razem się modlimy" - dodała.

Urszula Kraus jest nauczycielką angielskiego, kieruje diecezjalnymi strukturami Rycerstwa Niepokalanej od 2016 r., w ramach których funkcjonuje 12 wspólnot parafialnych. Działa także w Zarządzie Narodowym MI. Wspólnie z innymi tworzyła działające w Harmężach radio "Maks", angażując się w realizację audycji słuchanych w różnych rozgłośniach radiowych. Współpracuje od lat z bielskim oddziałem Polskiego Czerwonego Krzyża, uczestnicząc w różnorakich przedsięwzięciach charytatywnych, edukacyjnych i społecznych. Pomaga misjonarzom, osobom starszym oraz dzieciom, także tym z Afryki.

Podczas gali w OCK wykład pt. Życie religijne więźniów chrześcijańskich w obozie Auschwitz zaprezentowała Teresa Wontor-Cichy z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Uczestnicy Gali zobaczyli na koniec film Miłość i miłosierdzie w reżyserii Michała Kondrata.

Jak podaje wiceprezes oświęcimskiego Zarządu MI Zygmunt Bolek, do Nagrody, oprócz laureatki, była nominowana Wspólnota Rycerstwa Niepokalanej, działająca przy parafii św. Maksymiliana w Oświęcimiu od roku 2006, najliczniejsza w diecezji bielsko-żywieckiej. Wspólnotę prowadzi prezes Jadwiga Bolek, a opiekunem duchowym jest ks. Zbigniew Hoder. Rycerze szerzą idee św. Maksymiliana stosując różne formy ewangelizacji i apostolstwa, m.in.: propagując nabożeństwo Pierwszych Sobóty. Współpracują z Centrum Fatimskim na Krzeptówkach w Zakopanem - prowadzą Krucjatę Jednej Intencji. Propagują Krucjatę Różańcową w intencji ojczyzny i pokoju na świecie. Wspierają misje i misjonarzy modlitwą i ofiarami. Współpracują z Polskim Stowarzyszeniem Obrońców Życia i "Civitas Christiana". Pielgrzymują do obozów KL Auschwitz i Birkenau, biorąc także udział w uroczystościach tam organizowanych. Pielgrzymują do sanktuariów maryjnych w Polsce. Publikują artykuły w gazetce parafialnej "Wspólnota". Rozprowadzają publikacje o tematyce rycerskiej i Cudowne Medaliki. Wspierają akcje charytatywne przy parafii, odwiedzają chorych. Stają w obronie biskupów i kapłanów, pisząc listy poparcia, wspierając nieustanną modlitwą. Otrzymali Błogosławieństwo od papieża Franciszka.

"Nagroda św. Maksymiliana Marii Kolbego" przyznawana jest za działalność ewangelizacyjną i apostolską na terenie diec. bielsko-żywieckiej. Wyróżnienie to kopia figurki "Matki Bożej zza drutów" z Centrum św. Maksymiliana w Harmężach. Laureatem Nagrody może być osoba duchowna, świecka, członek instytutu życia konsekrowanego albo stowarzyszenia życia apostolskiego oraz organizacja, wspólnota lub stowarzyszenie, które prowadzą działalność ewangelizacyjną i apostolską.

Tekst i zdjęcia: Robert Karp / MI Oświęcim
Zob.: diecezja.bielsko.pl/aktualnosci/urszula-kraus-laureatka-nagrody-sw-maksymiliana-marii-kolbego