Białystok: 20-lecie MI

2 czerwca

W święto Wniebowstąpienia Pana Jezusa Rycerstwo Niepokalane w parafii św. Wojciecha świętowało Jubileusz 20-lecia istnienia wspólnoty. W niedzielne popołudnie zebrały się w świątyni rycerskie delegacje ze wspólnot arch. białostockiej oraz parafianie.

Spotkanie modlitewne rozpoczęło się powitaniem ks. prałata Adama Szota - opiekuna miejscowej wspólnoty. Następnie wygłosił on konferencję na temat wiary Abrahama i Maryi. Ks. Adam wskazał na to, że oboje, i Abraham i Maryja, otrzymali od Boga wspaniałą obietnicę. Abraham miał stać się ojcem syna, z którego wziął początek wielki naród. Maryja zaś miała zostać matką Syna Bożego, Mesjasza, Zbawiciela świata. Obietnice te pojawiły się nieoczekiwanie. Pan Bóg przerwał codzienny bieg życia obojga, zakłócił jego rytm, zburzył ich osobiste plany. Zarówno Abrahamowi, jak i Maryi, Boża obietnica rodzicielstwa wydawała się nierealna, niemożliwa do zrealizowania. Sara, żona Abrahama była bezpłodna i w podeszłym wieku, a Maryja nie miała jeszcze męża. Mimo to oboje zostali wezwani do tego, aby powiedzieć Bogu: tak. Oboje musieli kroczyć w ciemności, ale wierzyli i ufali Stwórcy. Pomimo lęku i niepewności spełnili prośbę Pana Boga i przez to stali się wzorem wiary i ufności.

Rycerze Niepokalanej powinni wierzyć i ufać jak Maryja. Ona przez wiarę stała się prawdziwą córą Abrahama, Matką Chrystusa i Matką wszystkich wierzących. Każdy rycerz powinien pokornie pełnić wolę Bożą, troszczyć się o swoje zbawienie, nieustannie nawracać siebie i tych, których spotka na swojej drodze życia. Skutecznością Rycerstwa jest sama Niepokalana. Ona jest gwarancją sukcesu.

Po konferencji ks. Adam wystawił Najśw. Sakrament i poprowadził Różaniec. Następnie litanię do Najśw. Serca Pana Jezusa poprowadził ks. Karol Piniewski - asystent diecezjalny MI arch. białostockiej. Uroczystą Eucharystię kapłani sprawowali wspólnie.

W homilii ks. Karol poruszył temat wdzięczności i błogosławieństwa. Mówił o tym, że chrześcijanie powinni nieustannie okazywać wdzieczność Panu Bogu i innym ludziom. Zauważył również, że błogosławieństwo należy uczynić stałą czynnością w naszych rodzinach, w naszych domach i wspólnotach. Dla rycerzy Niepokalanej wdzięczność i błogosławieństwo to szczególnie ważne zadania w codziennym wypełnianiu Bożego powołania.

Po homilii cztery osoby zawierzyły się Niepokalanej i zostały pasowane na rycerzy. Wśród nich znalazła się Nikola i jej tato. Po Eucharystii jeszcze jedna osoba z radością oddała się Maryi. Na zakończenie spotkania była agapa, dzieląc radość ze wspólnoty przy darach przygotowanych przez rycerki.

mi.archibial.pl