Sokółka: Dzień rycerski

2018-01-28

Dnia 28 stycznia 2018 r. gościliśmy w sanktuarium Najśw. Sakramentu w Sokółce o. Remigiusza i br. Henryka z Niepokalanowa. Uczestniczyliśmy we Mszy św. o godz. 11.30 pod przewodnictwem o. Remigiusza i ks. kanonika Józefa Jaromy. Przybyłych ojców z Niepokalanowa, wszystkich członków MI naszej parafii i parafii sąsiednich, Zarząd diecezjalny z prezes Teresą Dołęgiewicz przywitał ks. kustosz sanktuarium ks. dziekan Stanisław Gniedziejko.

Homilię wygłosił o. Remigiusz. Przybliżył nam postać Niepokalanej i Jej przemożne wstawiennictwo u Syna - Jezusa Chrystusa, w oparciu o cud w Kanie Galilejskiej. Zachęcał do nabywania Cudownego Medalika i wstąpienia do Rycerstwa Niepokalanej.

Podczas tej Mszy św. odbył się obrzęd pasowania na rycerzy Niepokalanej. Do Rycerstwa wstąpiło ok. 40 osób.

Wdzięczni Bogu za dar Matki Niepokalanej, za Słowo Boże o. Remigiusza, który otworzył serca ludzkie na Bożą Miłość i chęć oddania się Matce Bożej Niepokalanej, chcemy wspólnie realizować cele założyciela MI św. Maksymiliana M. Kolbego.

Rycerstwo Niepokalanej przy parafii św. Antoniego w Sokółce istnieje od 2002 r. Głównym inicjatorem powstania MI w Sokółce był Romuald Druć z parafii Minkowce. Początkowa działalność MI opierała się na formacji dorosłych i części grupy młodzieżowej. Prezesem była Helena Awdziej. W 2010 r. wybrano zarząd parafialny MI i do chwili obecnej działamy jako stowarzyszenie. Asystentem kościelnym jest ks. kanonik Józef Jaroma, prezesem Janina Łazewska, w-ce prezesem Walentyna Staworko. W skład zarządu wchodzi sekretarz, ekonom i dwóch doradców. Aktualnie stowarzyszenie liczy ok. 20 członków. W każdą ostatnią niedzielę miesiąca gromadzimy się na Mszy św. o godz. 11.30, przygotowując oprawę liturgiczną. Po Mszy św. odbywają się spotkania MI z udziałem ks. kanonika Józefa Jaromy.

W 2017 r. kościół w Sokółce został podniesiony do rangi sanktuarium Najśw. Sakramentu i jest odwiedzany przez wielu pielgrzymów z kraju i zagranicy.

Bogumiła Żukiewicz - sekretarz MI