Relikwie dla Tuchowa

2017-07-05

W tegoroczne uroczystości Wielkiego Odpustu w sanktuarium Matki Bożej w Tuchowie wpisało się wprowadzenie relikwii św. Maksymiliana Kolbego, którego dokonał prezes narodowy MI podczas Eucharystii z udziałem członków Rycerstwa Niepokalanej z diecezji tarnowskiej.

Pielgrzymi z różnych stron regionu, a nawet z całego kraju, przybywają do Matki Bożej Tuchowskiej na dni Wielkiego Odpustu, aby zawierzać Maryi swoje sprawy. Tradycyjnie w środę, 5 lipca na lipowe wzgórze pielgrzymowali członkowie Rycerstwa Niepokalanej oraz Trzeciego Zakonu Franciszkańskiego. Głównym celebransem i kaznodzieją w tym dniu był o. Stanisław M. Piętka - prezes narodowy MI.

Przed Mszą św. członkowie MI poprowadzili Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Na początku Eucharystii odbyło się uroczyste przekazanie relikwii św. Maksymiliana dla sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej. Relikwie były niesione w procesji do ołtarza polowego wraz z feretronem, na którym widnieje wizerunek św. Maksymiliana. Poświęcono również kielich - ofiarowany jako dar dziękczynny za 43 lata przeżyte w związku małżeńskim, oraz ornat z wizerunkiem św. Maksymiliana.

Homilię w tym dniu wygłosił prezes narodowy MI, który - nawiązując do tegorocznego hasła odpustu - powiedział: "Nikt nie jest samotną wyspą. Każdy bowiem żyje dla innych. Świętym jest każdy chrześcijanin, poświęcający się dla bliźniego. Dawać świadectwo o Chrystusie to spełniać swój obowiązek wobec bliźniego. Współcześnie brakuje nam chrześcijańskiej odwagi, męstwa w wyznawaniu Chrystusa - podkreślał o. Stanisław. - Wtedy żyjemy naprawdę, gdy żyjemy dla Chrystusa. W Nim żyjemy dla bliźniego”. Na koniec wierni usłyszeli słowa zachęty: "Wszędzie dawajmy świadectwo o Chrystusie za pomocą Matki Najświętszej, tak jak dawał je św. Maksymilian Maria Kolbe!"

Ostatnimi punktami programu były: modlitwa różańcowa poprowadzona przy Dróżkach Matki Bożej, a także Droga Krzyżowa.

J. Hajduga / red.